Команда експертів Київської школи державного управління ім. С. Нижного в ці дні працює на території Космацької громади, що на Івано–Франківщині

19 Серпня

Команда експертів Київської школи державного управління ім. С. Нижного в ці дні працює на території Космацької громади, що на Івано–Франківщині.

Нині тут триває активна робота щодо розробки Стратегії економічного розвитку Космацької територіальної громади.
Довідково: Космацька територіальна громада нараховує 8 тисяч 349 жителів. Громада утворилася добровільно у 2016 році та об’єднала 3 сільські територіальні громади – Космацьку, Брустурівську та Прокуравську.
Космацька територіальна громада складає 106 квадратних кілометрів земель, 60% з яких – лісові фонди.

На чергових виборах у жовтні 2020 року жителі території обрали нову команду на чолі з головою – Дмитром Мохначуком, яка основним пріоритетом визначила для себе місцевий економічний розвиток. У квітні цього року фахівці Космацької громади взяли участь у конкурсі Київської школи державного управління ім. С. Нижного і здобули найвищу оцінку експертів серед сільських територій.

17 серпня команда експертів КШДУ ім С. Нижного провела роботу в фокус групах з представниками бізнесу, зокрема, сфери надання послуг гостинності та ремісників. Було обговорено слабкі та сильні сторони Космацької громади, а також можливості та загрози щодо різних варіантів економічного розвитку території.

«Сьогодні перед Космацькою громадою стоять значні виклики» – наголосила під час зустрічі з жителями громади керівник проєкту Ефективна громада КШДУ ім С. Нижного, експерт з питань децентралізації та місцевого розвитку Діана Баринова. «Громада потребує розвитку інфраструктури. Місцеві жителі, як і в інших громадах, чекають на підвищення якості надання послуг. Разом з тим громада має достатньо низький рівень власних доходів на одного мешканця, що складає – 840 грн., в той час, коли середній показник власних надходжень територіальних громад на 1 мешканця по країні складає – 2 700 грн. Громада отримує базову дотацію, яка сягає 61,5%, а це вказує на те, що вона не використовує свій потенціал повністю. Отже, завдання номер один для місцевої влади і жителів – підвищення спроможності громади та збільшення податкових надходжень до місцевого бюджету. Цього можемо досягти завдяки комплексу заходів, наприклад, детінізації бізнесу. Адже багато хто із жителів займається бізнесом, але на жаль, нічого не сплачують до місцевого бюджету. Гарно ілюструє ситуацію кількість туристів за 2020 рік, які сплатили туристичний збір у бюджет громади – аж 46 осіб, хоча реально громаду відвідало в десятки разів більша кількість туристів. Туристичний збір – виключно місцевий податок і міг би складати значну частину бюджету, якщо б жителі, – підприємці громади, мали би зацікавленість у його збільшенні. Покращити ситуацію може активізація підприємницької діяльності населення разом із пошуком шляхів підвищення доходів кожного домогосподарства. Важливу роль у цьому процесі відіграє створення умов для розвитку бізнесу з боку місцевої влади та залучення інвестицій», – зазначила у своєму виступі Діана Баринова.

«Зараз наша громада переживає складні процеси трансформації управління. Ми повинні забезпечити розвиток місцевої інфраструктури та організацію надання якісних послуг у сфері медицини, освіти і культури. Це все потребує значних коштів. Отже, робота над підвищенням спроможності нашого бюджету є нашим спільним завданням і я дуже прошу всіх небайдужих доєднатися до роботи в цьому напрямку», – заявив у своєму виступі Космацький сільський голова Дмитро Мохначук.

«Вже сьогодні, після роботи у фокус групах та численних зустрічей з місцевими підприємцями можемо виділити 4 основні напрямки місцевого економічного розвитку, а саме: розвиток туризму, розвиток ремісництва, розвиток зон рекреації, ефективне управління природними ресурсами», – підсумувала керівник проєкту «Ефективна громада» Діана Баринова. «Найближчим часом ми будемо готові презентувати ТOP-5 найбільш привабливих бізнес проєктів, реалізація яких зможе дати гарний імпульс для подальшого розвитку економіки Космацької громади», – підкреслила експертка.

Перебуваючи на території громади експерти відвідали туристичні локації, які можуть скласти цікаві туристичні маршрути і стати основою для створення доданої вартості за рахунок надання туристичних послуг, ознайомилися з роботою об’єктів інфраструктури, зокрема, освітньої та медичної мереж, які також є важливими при формуванні економічної привабливості громади, дали свої рекомендації щодо вирішення проблемних питань організації ефективного функціонування даних закладів.

«Після роботи у фокус групах разом з керівництвом громади ми запланували провести зустріч із радою підприємців. Мета зустрічі – обговорення важливої ініціативи по створенню інформаційно–туристичного центру Космацької громади, який би став основним координатором спільної діяльності всіх учасників процесу надання туристичних послуг та суміжних галузей, а також зміг би забезпечити координацію розвитку даного напрямку», – прокоментувала керівник проєкту «Ефективна громада» Діана Баринова.

«Маємо цікаву ініціативу і хочемо вже в цьому році зібрати форум жителів та уродженців Космацької громади, які мешкають зараз у різних куточках України та світу, щоб разом подбати про розвиток нашої Батьківщини та збереження гуцульської історичної автентичності», – поділився роздумами Космацький сільський голова Дмитро Мохначук. «Раді, що у наших починаннях ми маємо підтримку професійної команди експертів КШДУ ім. С. Нижного, які разом з нами переймаються процесами розвитку Космацької громади», – додав голова громади.

Далі буде.