В КШДУ ім. Сергія Нижного пройшов триденний навчально-практичний курс “Ефективна Громада”

15 Липня

Після децентралізації українські територіальні громади опинились у “зоні турбулентності”. Утворилось майже півтори тисячі нових громад, які мають всі шанси бути успішними та спроможними. Проте універсального рецепту швидкого розвитку сьогодні шукають і представники місцевого самоврядування, і центральних органів державої влади. На жаль, не існує простих рішень, які б зробили громаду найуспішнішою. Проте системність в організації роботи щодо місцевого економічного розвитку, та залученні інвестицій, інноваційні підходи до управління значно підвищують шанси на успіх.
Саме для того, щоб допомогти громадам на цьому шляху , розроблено навчально-практичний курс “Ефективна громада”. Протягом трьох днів представники територіальних громад з усієї України інтенсивно оволодівають новими знаннями від кращих експертів галузей економіки, інвестицій та управління державними інституціями.

 

Зокрема, у перший день навчання перед учасниками виступили:

 • директор директорату з питань розвитку місцевого самоврядування Міністерства розвитку громад та територій України Сергій Шаршов
 • народний депутат України, голова підкомітету з питань АТУ та місцевого самоврядування Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін
 • Віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України 2014 – 2019 рр., народний депутат України VII скликання Геннадій Зубко
 • екс-старший радник з питань економічної політики Міністерства економічного розвитку уряду провінції Нова Шотландія, Канада, менеджер програм “Транспортної асоціації Канади” Юрій Шелковий
 • перший заступник голови держгеокадастру Анатолій Мірошниченко
 • керівник цифрової трансформації Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) Станіслав Гайдер
 • заступник Міністра внутрішніх справ України, народний депутат України VIII скликання Антон Геращенко.

 

В перший день курсу учасники обговорили низку нагальних питань, що стосуються розвитку територіальних громад. Так, екс-віце-прем’єр міністр України Геннадій Зубко у своєму виступі наголосив на важливості лідерських якостей, необхідних керівнику громади для її розвитку: “Будь-яка ефективна громада залежить від амбіцій лідера. Поки ви не визначитесь, де ви себе бачите в органах влади, і який це етап вашого життя – не можна говорити про жодну ефективну громаду. Ви повинні чітко усвідомлювати, що ставите собі за мету на найближчі 5 років. Голови громад повинні прагнути того, щоб увійти до складу центральної влади. Бо органи місцевого самоврядування – значний кадровий резерв країни.

Серед інших питань, які обговорювали запрошені експерти, були такі:
💬Місцевий економічний розвиток громади. Умови, тенденції, перспективи
💬Місцевий економічний розвиток і лідерство
💬Європейський досвід роботи в сфері місцевого економічного розвитку
💬Аграрний бізнес – драйвер економічного розвитку сільських територій
💬Цифровізація як основний інструмент взаємодії з жителями територій та представниками бізнесу. Нові підходи щодо
управління даними громади
💬 Ефективна держава.

Заступник Міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко у своєму виступі зазначив: “Нам не вистачає ефективної роботи держави та територіальних громад, нам не вистачає віри у власні сили та місцеве самоврядування. Саме тому створено проєкт “Ефективна громада”, спрямований на залучення інвестицій у розвиток місцевого самоврядування в Україні. Я впевнений, що сильна Україна буде лише тоді, коли буде сильна кожна з 1470 територіальних громад, коли виборці будуть обирати до громад таких депутатів, які хочуть навести лад, а не грабувати”.

Точку зору заступника Міністра підтримав також Народний депутат України Віталій Безгін: “Громада має чітко розуміти, куди вона рухається. Ефективний рух зумовлює наявність стратегії та якісних кадрів. На жаль, зараз в Україні важко знайти кваліфіковані кадри, тому вибудувати стратегію розвитку не просто! І саме такі інституції, як КШДУ ім. Сергій Нижного, здатні запропонувати конкретні кроки з її розробки та імплементації”

 

Другий день навчального інтенсиву було присвячено місцевому економічному розвитку та інструментам залучення інвестицій. Розібратися у цих тонкощах учасникам допомагали:

 • в.о. керівника Управління залучення та супроводження Ukraineinvest Оксана Ткачук з виступом “Якісна презентація інвестиційного потенціалу громади.”
 • екс-віце-мер міста Трір, Німеччина, Норберт Нойхауз із виступом “Європейський досвід роботи в сфері місцевого економічного розвитку”
 • експерт з питань розвитку бізнесу, місцевого економічного розвитку ГО «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олександр Свистун з темою “Що бізнес чекає від громади та як розкрити її інвестиційний потенціал”
 • заступник генерального директора компанії Ukrlandfarming Євген Манженко з темою “Інвестор та місцева влада. Основні принципи взаємодії”
 • економіст, бізнесмен, співзасновник Українського інституту майбутнього (UIF), директор економічних програм Анатолій Амелін з темою “Тенденції розвитку економіки в Україні та світі. Які глобальні тренди змінять бізнес?”

Перший крок на шляху до сталого розвитку – чітко окреслена стратегія. Як зазначив у своєму виступі Анатолій Амелін: «Стратегія – це шлях з точки А до точки В. Сам шлях є набором дій з урахуванням ресурсів (часових, фінансових, людських) і, що головне, з відповідальністю за їх реалізацію. Якщо ми говоримо про розробку стратегії для регіону, то, насамперед, потрібно визначити своє місце на регіональній економічній, соціальній, гуманітарній картах. Після чого поставити чіткі цілі та задачі. Тоді стратегія вашого регіону стане ефективною”.

 

Проте самої лише стратегії недостатньо для успішності. Не менш важливою складовою розвитку є грамотне залучення інвестицій. Ольга Ткачук, розкриваючи тему якісного презентування інвестиційного потенціалу громади, наголосила: “Українські інвестори впевнені, що інвестклімат в Україні є, і що ми маємо в першу чергу підтримувати своїх”. Схожої думки був і Норберт Нойхауз: “Не шукайте інвесторів ззовні. Ваше завдання зробити інвесторами активних людей, які живуть у вашій громаді, вони і є вашим основним капіталом. А зі свого боку ви маєте об’єднувати людей, мотивувати їх, пропонувати спільне бачення, допомагати в реалізації цілей”.

Нагода закріпити отримані знання практичним завданням випала учасникам одразу по завершенні теоретичного блоку. Присутні підготували власні проєкти розвитку громад і презентували їх експертам, бізнесменам та інвесторам. Завдяки пропозиціям та зауваженням від спеціалістів, кожна громада отримала можливість розробити дієвий проєкт розвитку громади та, з допомогою експертів Київської школи державного управління імені Сергія Нижного, втілити його у життя.

Важливими факторами успішного економічного розвитку територіальних громад є безпека ведення бізнесу на відповідних територіях і зрозумілі та прозорі правила гри у сфері містобудування. Саме тому третій день навчально-практичного курсу “Ефективна громада” було присвячено спілкуванню та обміну думками із народними депутатами України, які опікуються даними питаннями.

В ході зустрічі народна депутатка України, голова ТСК Верховної Ради України з питань захисту прав інвесторів Галина Янченко розповіла учасникам, наскільки важливо брати безпосередню участь та підтримувати комунікацію у всіх напрямах. “Громади мають битися за інвесторів. Особливо з тими сприятливими податковими можливостями, які на сьогодні вони отримали від держави. Ваша задача, як лідерів громад, вміти комунікувати і вибудовувати діалог між інвесторами, місцевою владою і жителями”, – наголосила вона.

 

Присутні представники територіальних громад поспілкувались також із народною депутаткою України, заступницею голови Комітету Верховної Ради України з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, заступницею члена Постійної делегації Верховної Ради України у Парламентській асамблеї ЄС – Східні сусіди Оленою Шуляк. У своєму виступі пані Олена торкнулася основних змін, які відбуваються у сфері містобудування, відповідно до оновленого законодавства, зупинилася на питаннях, які викликають найбільші суперечки у експертному середовищі. Народна депутатка зауважила: “Ви маєте нами, як народними депутатами, максимально користуватися. Ми готові бути інвест-нянями і допомагати вам. Бо саме з містобудування розпочинається громада”.

 

До третього дня курсу також долучився заступник виконавчого директора Українського інституту майбутнього Євген Мироненко із презентацією проєкту щодо визначення рейтингу інвестиційної привабливості територіальних громад, який з цього року планує запровадити Ukraine Invest спільно з Ukrainian Institute for the Future та Київською школою державного управління ім. Сергія Нижного.

«Цей навчально-практичний курс є ефективною платформою для спілкування представників територіальних громад з різних областей України, які взяли чіткий напрям на місцевий економічний розвиток» – підсумувала керівник проєкту «Ефективна громада» Діана Баринова.

Учасники курсу домовились про подальшу співпрацю, допомогу та взаємодію.

Команда КШДУ ім. С. Нижного впевнена, що такі навчальні інтенсиви стають надійним фундаментом для нових спільних проєктів, які змінюють Україну. Віримо, що отримані під час інтенсиву знання стануть важливим кроком до розквіту новоутворених територіальних громад.